Ostrov Murter je součástí Severodalmatských ostrovů. Ač rozlohou nevelký – jen 18,6 km čtverečních, je největší v šibenické ostrovní skupině. Od pevniny jej odděluje Murterský průliv, v jehož nejužším místě spojuje Murter s pevninou nově vybudovaný zvedací most dlouhý 37,5 m.
Jachting u ostrova Murter
Ostrov Murter je obklopen množstvím malých ostrůvků. Jeho pobřeží je velice členité s mnoha zátokami, kde naleznete nejen nádherná koupaliště, ale jachtaři, kteří mají ve zdejších vodách doslova ráj, i nejedno dobré odloučené kotviště pro malé lodě. Bezpečná kotviště pro větší lodě a mariny se nacházejí v zátoce přístavu Tisno a Jezera. Jste-li také příznivci jachtingu, ve zdejších vodách si jistě užijete tu nejskvělejší dovolenou, protože jachting je zde rozhodně sportem číslo 1. Jediné, co by vás mohlo zaskočit a poněkud vám pokazit příjemné zážitky z dovolené, je fakt, že orientovat se v přilehlých ostrůvcích vyžaduje skutečného znalce místních poměrů. Ostrůvky okolo ostrova Murter jsou často známy pod několika různými názvy, které jsou zároveň často totožné s názvy jiných ostrovů ve zcela odlišných částech Chorvatska.
Přírodní podmínky a život na ostrově
Chcete-li poznat Chorvatsko, ostrov Murter je dobrým výchozím bodem. Naleznete zde na minimálním prostoru zastoupeny všechny typy přírodních podmínek. Na severu ostrova je dostatek vody a intenzivně zemědělsky využívaná úrodná půda, kde místní, kterých je mimochodem pěkná řádka – asi 5 200 stálých obyvatel – pěstují zejména olivovníky, ovoce a zelenina. nechybí tu ani pro Chorvatsko tak typické porosty makchií a borovic. Většina plochy ostrova má však vápencové podloží a roste zde jen chudá vegetace, proto slouží jako pastviště ovcí. Ovce jsou pro místní vedle zemědělství a rybolovu podstatným zdrojem příjmů a mimo vlastní území ostrova jsou často využívány k jejich chovu i pozemky na přilehlých menších ostrůvcích, kde v letní sezóně zůstávají zcela bez dozoru.
Dovolená na Murteru
Na samotném ostrově nenajdete žádnou významnější historickou památku, zachovaly se tu však některé národopisné zvláštnosti – svérázný dialekt, tradiční lidové slavnosti, staré zvyky, zdejší zvláštní dřevěné lodi – murterské gajety aj. Ostrov je vhodný zejména pro ty, kdo skutečně přijíždějí navštívit Chorvatsko kvůli koupání v moři a opalování se. Je-li to i váš sen, pak vám představí Murter Chorvatsko v tom nejlepším světle. Narazíte tu na všechny typy pláží – skalnaté, oblázkové i písečné, všechny bez rozdílu skvěle upravené a udržované. Vyhlášená písečná pláž je v zátoce Slanica, známá je také pláž Čigrada v letovisku Murter, která je částečně oblázková, částečně tvořena hladkými plochými kameny, pěknou velkou pláž najdete v zátoce Lovišča. Na výběr je však nepřeberné množství ostrovních zátok, kde si můžete moře a slunce užívat v naprostém soukromí a romantické atmosféře, vybírat si dle vlastního uvážení slunce nebo stín… K většině těchto míst lze bez problémů dojet autem. Jestliže vás teprve čeká letošní dovolená, Murter je rozhodně dobrou volbou! Protože má místní pobřeží většinou jen mírný spád, je ideálním místem i pro rekreaci rodin s malými dětmi.
Za sluncem bez obav
Pokud navštívíte ostrov Murter, počasí je to poslední, s čím byste si měli dělat starosti. V sezóně se teploty vzduchu pohybují pravidelně kolem 30 stupňů, ještě v září je zde průměrná teplota vzduchu 28 stupňů. A protože se přijíždíte zejména koupat, jistě oceníte i fakt, že díky slunečnému počasí Murter nabízí i příjemně teplé moře – průměrné teploty vody v letních měsících jsou 25 stupňů v červnu a v září, 26 stupňů v červenci a v srpnu. Máte-li v plánu navštívit Chorvatsko, Murter vám nabízí vše, proč se na dovolenou chystáte. Nedostatek historických památek, na které je ostrov Murter, mapa vám to potvrdí, skutečně chudý, snadno kompenzuje nabídkou mnoha možností na výlety do přilehlých lokalit, např. do národního parku Kornati, jehož správním střediskem a sídlem Správy národního parku Kornati je místní obec Murter, do národního parku Krka, či k Vransko jezero, které je největší v celém Chorvatsku.