Mezi kulturní dědictví Chorvatska, které je pod ochranou ministerstva kultury, patří malý ostrov Prvić v šibenické oblasti v severní Dalmácii, který svůj název odvozuje zřejmě ze starochorvatského pojmenování Boha jara. Jeho rozloha je jen 2,37 km čtverečních, na délku měří pouhé 3 km, ale obklopuje jej téměř 11 km oblázkovo-písečných pláží.
Jak se tu žije
Místní obyvatelstvo čítá asi 500 lidí, jak jinak než milých, příjemných, ochotných a přátelských. Většina z nich je ostatně z turistického ruchu živa. Na ostrově je mnoho možností ubytování v soukromí. Mimoto jsou to zemědělci a rybáři. Na ostrově se pěstuje zejména skvělé víno, olivy, ze kterých místní stáčí velice kvalitní olej a fíky. Mnozí zdejší obyvatelé také dojíždějí pravidelně za prací do šibenických průmyslových podniků. Dříve tradiční pastevectví již jako zdroj obživy v podstatě vymizelo.
Co byste na ostrově měli vidět
Přestože první zmínky o ostrově pocházejí již ze 14. století, kdy patřil do majetku bohatých šibenických rodin, příliš kulturních pokladů tady nenajdete. Za zmínku však stojí alespoň středověký kostel svaté Marie s klášterem v městečku Prvić Luka pocházející z 15. století, který však byl několikrát přestavovaný. Zde je pohřben historik a vynálezce Faust Vrancić, který žil na přelomu 16. a 17. století. Roku 2012 byl v obci otevřen jeho památník, kde můžete spatřit makety některých jeho vynálezů v životní velikosti. V Šepurine, druhém městečku na ostrově, stojí kostel svatého Rocha, který byl dokončen v 17. století a ve kterém se nachází cenný bohatě barokně zdobený dřevěný oltář. Nejstarší sakrální stavbou na ostrově je pak zdejší kostel Gospina Pohodenia z 15. století, který však byl kompletně přestavěn ve století 19.
Zajímavé však jsou místní letní slavnosti, ty nejdůležitější se konají v Šepurine každoročně 16. srpna, v Prvić Luka o dva týdny dříve, tj. 2. srpna. Nejen v rámci těchto slavností mají návštěvníci možnost ochutnat zdejší vyhlášenou kuchyni, zejména skvělé pokrmy z mořských ryb a úžasné místní víno. Obě letoviska svým návštěvníkům samozřejmě nabízejí výběr obchodů i restaurací, kde se personál snaží ze všech sil vyhovět vašim přáním. Většina návštěvníků však na ostrov přijíždí hlavně za sluncem, koupáním a odpočinkem, kterého si zde můžete užít do sytosti. Zdejší moře je mimořádně čisté, z místních kopců snadno přehlédnete všechny okolní ostrovy, vzduch je prosycen vůní borových porostů, které poskytují dostatek stínu, staré kamenné domy podél mořského pobřeží vyvolávají tu správnou poklidnou a starosvětskou atmosféru, ve které snadno zapomenete na každodenní ruch a shon.
Ubytování a dopravní spojení
Přestože se ostrov Prvić stává stále oblíbenější turistickou lokalitou, nechcete-li se ubytovat v soukromí, naleznete zde jen jediný hotel – Hotel Maestral. Je to kamenná budova ležící u samotného moře a pocházející z 19. století, která původně sloužila jako škola. Na hotel byla přestavěna v roce 2004. Ubytovat se zde můžete v deseti pokojích + jednom apartmánu, hotel je schopen pojmout celkem 25 návštěvníků. Všechny pokoje jsou zařízeny v tradičním středomořském duchu s kamennými zdmi, dřevěnými parketami a typickými okenicemi. K dispozici je telefon, satelitní TV, klimatizace, k hotelu rovněž patří soukromé parkoviště, bar, terasa a restaurace. Za příplatek bude umožněn pobyt i vašemu čtyřnohému miláčkovi. Pro sportovní nadšence hotel nabízí možnost zapůjčení kajaků, rybaření a potápění. Na své si tu, stejně jako na celém ostrově, přijdou zejména milovníci podmořského fotografování.
Ostrov má pravidelné lodní spojení jak se Šibenikem, tak s letoviskem Vodice, což umožňuje místním cestovat za prací a návštěvníkům v průběhu pobytu výlety na pevninu. Lze se odtud také snadno dopravit na sousední ostrovy Zlarin či Tijat nebo do národního parku Kornati.