Ostrov Šipan je jedním ze sedmi ostrovů, ostrůvků a útesů, které dohromady tvoří Elafitské ostrovy. Šipan je se svou rozlohou 16,5 km2 a pěti sty stálými obyvateli největší a nejvýznamnější z celého souostroví.
Odkud a jak na Šipan?
Nejlepší lodní spojení na ostrov je z Dubrovníku, odkud vyjíždí pravidelný trajekt do obou hlavních vesnic na ostrově – Šipanska Luka i Sudjuradi. Vesnice jsou mezi sebou spojeny asfaltovou silnicí a jako na jediném z ostrovů Elafitského souostroví zde mohou jezdit i auta.
Z místopisu a dějepravy…
Ostrov kromě příznivého klimatu a bohaté flory nabízí i mnohé architektonické památky, bohužel mnohé nejsou příliš zachovalé a turisté často návštěvu vnitrozemí zcela vynechají. Přesto tu objevíte mnohé, co skutečně stojí za pozornost. Ať již jsou to historické kostely vybudované v 11. – 16. století nebo honosná letní sídla někdejší dubrovnické šlechty. V průběhu staletí na ostrov zavítalo mnoho významných osobností ze světa umění i vědy a mnozí zde po sobě zanechali stopy.
Nejvýznamnější místní památky se však nacházejí na pobřeží a většina jich pochází z období renesance, proto se také někdy Šipanu přezdívá „renesanční ostrov“. Asi nejznámější je víceméně nově zrekonstruovaná renesanční rezidence rodiny Stjepović-Skočibuhů, kterou je možno navštívit v rámci organizované prohlídky.
Příroda a rekreace
Místní mírné podnebí je velice příznivé nejen pro rekreaci, ale také pro zemědělství. Šipanska Luka a Sudjuradi leží každá na jednom konci úrodného krasového údolí, kde mezi dvěma vápencovými hřbety, které chrání ostrov před větry z moře, pěstují místní mandloně, olivy, fíky, citrusy a víno. Olivový olej ze Šipanu je pokládán za jeden z nejkvalitnějších vůbec.
Kromě klasických „plážových povalečů“ si na Šipanu přijdou na své zejména sportovní rybáři, neboť místní vody jsou proslulé bohatstvím ryb a langust, a také námořníci a jachtaři, kteří se vydávají zejména do Šipanské Luky.